Budowa ogrodu zimowego – czy powinno się go ogrzewać?

Ogrody zimowe od producenta stolarki aluminiowej Talmet

Ogrody zimowe zyskują w Polsce na popularności, co wynika przede wszystkim z ich zalet. Są to bowiem pomieszczenia, które przeznaczone są nie tylko do odpoczynku, ale mogą być zaadaptowane również na biuro. Warto także podkreślić, że ogród zimowy stanowi bufor termiczny, który chroni zimą wnętrze przed przedostawaniem się chłodu z zewnątrz. Jak go zbudować? Czy ogród zimowy powinno się ogrzewać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Ogród zimowy- co to jest?

Ogród zimowy to szklana konstrukcja, która może opierać się na szkielecie drewnianym, aluminiowym, stalowym, bądź PCV. Na pierwszy rzut oka przypomina szklarnię, która jest dołączona do budynku jednorodzinnego. Ogrody zimowe to konstrukcje całoroczne, które pozwalają cieszyć się zielenią i kwitnieniem roślin również zimą. Z reguły są to pomieszczenia zaadaptowane do rekreacji, jednak jak wspomniano we wstępie można wykorzystać je również jako biuro. Obecnie najczęściej ogród zimowy to konstrukcja aluminiowa, która jest zarówno estetyczna, jak i trwała. Jest to bardzo istotne, ponieważ buduje się ją z reguły na lata. Warto również podkreślić, że szkielet wykonany z profili aluminiowych jest lekki, co jest bardzo ważne w kontekście wymogów dotyczących wykonania odpowiedniego fundamentu pod oranżerię.

Dobudowa ogrodu zimowego

Pozwolenie na dobudowę ogrodu zimowego

Warto mieć świadomość, że ogród zimowy można dobudować do budynku praktycznie w każdym momencie. Co więcej, zgodnie z art. 29 ust.1 punkt 2 prawa budowlanego rozbudowa domu o ogród zimowy nie wymaga pozwolenia jeżeli jego powierzchnia nie przekracza 35 m², a łączna liczba parterowych budynków gospodarczych, wiat, altan, lub ogrodów zimowych nie przekracza dwóch na każde 500 m² powierzchni działki. Warto również podkreślić, że przepis ten dotyczy także oranżerii, które zostaną wybudowane na już istniejącym tarasie. W takim przypadku inwestor musi dokonać jedynie zgłoszenia budowy ogrodu zimowego we właściwym urzędzie, dołączając do niego niezbędne szkice. Warto jednak mieć świadomość, że ogród zimowy dobudowany do budynku wlicza się do jego powierzchni zabudowy, ponieważ stanowi integralną część budynku.

O czym pamiętać, przy dobudowywaniu ogrodu zimowego? Przede wszystkim o wykonaniu odpowiednich fundamentów, które zapewnią właściwe podparcie. Wynika to z faktu, że ogród zimowy o powierzchni 20 m² waży około 2 tony, a dodatkowo należy doliczyć również ciężar zalegającego zimą śniegu. Należy również pamiętać o wykonaniu odpowiedniej wentylacji, ponieważ latem temperatura w zamkniętym i nieosłoniętym od słońca ogrodzie zimowym może wynosić nawet kilkadziesiąt stopni. Są to warunki ekstremalne zarówno dla ludzi, jak i większości roślin.

Ogród zimowy z ogrzewaniem czy bez?

Decydując się na budowę ogrodu zimowego należy również zdecydować, czy będzie on ogrzewany, czy nie. Ogród zimowy bez ogrzewania jest zdecydowanie tańszy w budowie, ponieważ można w tym przypadku zastosować przeszklenia z pojedynczymi szybami. Warto jednak mieć świadomość, że zimą będzie panowała w nim temperatura w granicach 5-12 stopni, co ograniczy jego funkcjonalność do przechowywania roślin tarasowych, czy domowych w okresie spoczynku. Decydując się na ogrzewanie należy wybudować ogród zimowy ocieplany, co ograniczy straty ciepła, a co za tym idzie poprawi efektywność systemu grzewczego. W takim przypadku oranżeria może być użytkowana przez cały rok, co sprawia, że można umieść w niej rośliny ciepłolubne.

Ogród zimowy całoroczny – zalety

Niewątpliwą zaletą całorocznych ogrodów zimowych jest fakt, że można z nich korzystać niezależnie od pory roku. Oczywiście wiąże się to ze zwiększonymi kosztami zarówno na etapie budowy (rozprowadzenie instalacji grzewczej), jak i eksploatacji oranżerii. W związku z tym wiele osób zastanawia się nad tym jak skutecznie i tanią ją ogrzać, czego potwierdzeniem jest popularność wyszukiwania w Internecie hasła: ogród zimowy jak ogrzać. Warto wiedzieć, że nie sprawdzą się w tym przypadku zwykłe grzejniki, które działają na zasadzie konwekcji. Poza tym ich montaż na szklanych ścianach mógłby być niemożliwy lub nieestetyczny. Jak zatem ogrzać ogród zimowy? Rozwiązań jest kilka, ponieważ można to robić wykorzystując promienniki podczerwieni, grzejniki kanałowe, ogrzewanie podłogowe, czy klimatyzator. Najkorzystniej finansowo wypadają promienniki podczerwieni, które są proste w instalacji i tanie w eksploatacji. Niestety nie pozwalają utrzymać stałej temperatury przez 24 godziny na dobę, w związku z czym często wspomaga się je ogrzewaniem podłogowym.

Ogród zimowy bez ogrzewania – czy warto się decydować?

Warto zastanowić się również nad kwestią budowy ogrodu zimowego bez ogrzewania. W przypadku, gdy inwestor dysponuje ograniczonymi środkami może to być dobre rozwiązanie, ponieważ z czasem można wykonać w oranżerii ogrzewanie. Ogród zimowy bez ogrzewania również ma swoje zalety. Mimo iż będzie można spędzać w nim czas wyłącznie w ciepłych miesiącach, to zimą może posłużyć do przechowywania roślin tarasowych. Nawet, gdy nie będzie ogrzewany to promienie słońca padające na szyby zapewnią dodatnie temperatury. Oczywiście ważne jest odpowiednie usytuowanie oranżerii.

Od której strony umieścić ogród zimowy? Optymalnie byłoby, gdyby został zlokalizowany po stronie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Takie rozwiązanie sprawia, że przez część dnia będzie znajdował się w cieniu, co jest korzystne zarówno dla ludzi, jak i roślin.

Ogród zimowy – postaw na dobrego producenta stolarki aluminiowej

Budowa ogrodu zimowego to stosunkowo duże koszty, jednak przesadna oszczędność nie jest w tej kwestii zalecana. Bardzo ważny jest dobry producent stolarki aluminiowej, który dostarczy okna dopasowane do specyfiki danego projektu. Chodzi tutaj zarówno o ich rozmiar, kształt, czy kolorystykę, jak i jakość aluminiowych profili. Muszą być one odpowiednio trwałe, ponieważ opiera się na nich cała konstrukcja. W przypadku ogrzewanych ogrodów zimowych ważna jest również ich odpowiednia izolacja, co ograniczy straty ciepła.

Podsumowując należy stwierdzić, że budowa ogrodu zimowego pozwala stworzyć nietuzinkowe miejsce do domowego wypoczynku. Bardzo ważne jest jednak odpowiednie zaplanowanie tego miejsca, a co za tym idzie podjęcie decyzji, czy będzie ono wykorzystywane przez cały rok. W takim przypadku należy stworzyć system ogrzewania oraz wybrać producenta stolarki okiennej, który dostarczy produkty o niski współczynniku przenikania ciepła.