Czy aluminiowa stolarka okienna spełnia wymagania programu „Czyste Powietrze”?

Realizacje: Stolarka aluminiowa Talmet spełnia wymogi programu Czyste Powietrze

Na skróty:

Wybór stolarki okiennej ma niewątpliwie duże znaczenie, tym większe, gdy chcemy skorzystać z programu Czyste Powietrze, czyli wymienić starą stolarkę okienną na nową. Dzięki temu rzeczywiście można sporo zaoszczędzić, wszak wiele ciepła ucieka właśnie przez nieszczelne okna. Czy aluminiowa stolarka okienna spełnia wymagania programu Czyste Powietrze? Warto dowiedzieć się więcej na ten temat i wybrać najlepsze rozwiązanie termomodernizacyjne.

Jakie są uwarunkowania programu Czyste Powietrze? 

Program Czyste Powietrze został wprowadzony, by poprawić jakość powietrza, ale i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Dzięki wymianie źródeł ciepła, ale też stolarki okiennej i drzwiowej można poprawić efektywność energetyczną budynków mieszkalnych. Często termomodernizacja wiąże się z dociepleniem nieocieplonych budynków i wymianą właśnie przestarzałej stolarki okiennej, która jest nieszczelna. Warto zauważyć, że budżet jest naprawdę wysoki i wynosi 103 mld zł. Wnioski można składać do 31 grudnia 2027 r., natomiast wydawanie środków będzie trwać do 30 września 2029 r. Z programu Czyste Powietrze można otrzymać różne formy dofinansowania. Może to być bezzwrotna dotacja, która wynosi do 30 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania. Można starać się też o 37 tys. zł. Można również uzyskać dotację, którą można przeznaczyć na spłatę kredytu bankowego.              

Jak można ubiegać się o dofinansowanie z tego programu na wymianę okien? 

Z programu Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie na działania dodatkowe, a mianowicie na wymianę okien. Maksymalny poziom dofinansowania jest uzależniony od opcji związanej z wymianą źródła ciepła. Wystarczy złożyć wniosek we właściwym urzędzie miasta lub gminy. We wniosku należy wskazać cel na jaki potrzebne jest dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, czyli w tym przypadku wymianę stolarki okiennej. Warto wiedzieć, że udział w programie może wziąć osoba fizyczna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku bądź lokalu mieszkalnego o dochodzie rocznym nie przekraczającym 100 tys. zł.   

Jakie warunki muszą spełniać okna? 

Jeżeli chcecie otrzymać dofinansowanie na wymianę stolarki okiennej w ramach programu Czyste Powietrze, okna muszą spełniać określone wymagania, które przedstawione zostały w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w zakresie Warunków technicznych. Rozporządzenie obowiązuje od 31 grudnia 2020 r. Maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła nie mogą przekroczyć: 

  • dla okien balkonowych/tarasowych – 0,9 W/m2K 
  • dla okien połaciowych – 1,1 W/m2K  

Jesteś zainteresowany kupnem okien aluminiowych?

Jakie okna w programie Czyste Powietrze się sprawdzą? Czy okna aluminiowe mogą być montowane w ramach tego programu? 

Okna aluminiowe w programie Czyste Powietrze


Okna aluminiowe i okna aluminiowe przesuwne spełniają rygorystyczne wymagania w zakresie współczynnika przenikania ciepła U. Jest on na niskim poziomie, odpowiednim dla budynków energooszczędnych i pasywnych. Dobre okna aluminiowe posiadają pakiety trzyszybowe gwarantujące odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Stolarka okienna aluminiowa jest nie tylko minimalistyczna, ale i niezwykle szczelna. Producent okien aluminiowych Talmet oferuje produkty odpowiednie do przeprowadzenia termomodernizacji w starym, jak i nowszym budownictwie. Na pewno okna hst są dobrym wyborem, gdyż są stabilne, niezwykle trwałe, ale i szczelne. W tym przypadku można zastosować duże przeszklenia. Takie rozwiązanie jest bardzo nowoczesne. Skrzydło pracuje niezwykle cicho i zapewnia komfort użytkowania okien aluminiowych do domu. Okucia mogą mieć dodatkowo funkcje mikrowentylacji. Stabilna konstrukcja, a także możliwość wyboru przezierności szkła i różne klasy izolacji termicznej zapewniają dobranie stolarki aluminiowej spełniającej rygorystyczne wymogi w zakresie współczynnika przenikania ciepła. W przypadku okien hst uzyskuje się odporność na przeciążenia. Istnieje też możliwość zastosowania niskiego progu, co nie wpływa na parametry techniczne okna. 

Stolarka aluminiowa – cena a dofinansowanie 

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje stolarka aluminiowa. Cena zależna jest od wielu czynników. Przede wszystkim istotne znaczenie ma powierzchnia okna, szerokość ramy, a także rodzaj okna, czy jest to okno uchylne, czy uchylno-rozwierane. Za dodatkową przegrodę techniczną czy też szybę zespoloną trzeba dodatkowo zapłacić. Także cena okna aluminiowego uchylno-rozwieranego jest wyższa niż okna nieszklonego. Warto wiedzieć, co jeszcze wpływa na to, ile kosztują okna aluminiowe do domu. Otóż okna aluminiowe mogą być wykonywane na wymiar i można zdecydować się na różne kształty. Na pewno warto również dopłacić za szyby z powłokami niskoemisyjnymi. Przy wyborze warto jeszcze zwrócić uwagę na to jaki, współczynnik U mają okna aluminiowe. Cena w przypadku trzyszybowych okien z wypełnieniem arganowym jest wyższa, ale w ten sposób całkowicie wyeliminujecie straty ciepła, co przełoży się na jeszcze niższe rachunki. Biorąc pod uwagę kwoty dofinansowania z programu Czyste Powietrze opłaca się zainwestować właśnie w stolarkę okienną aluminiową.