Drzwi do domu jednorodzinnego – otwierane na zewnątrz czy do środka?

Drzwi aluminiowe zewnętrzne od producenta drzwi Talmet

O ile w przypadku drzwi wewnętrznych, na przykład tych do łazienki, prawo budowlane jasno definiuje, w którą stronę powinny być otwierane, o tyle sprawa z drzwiami zewnętrznymi nie jest już taka prosta. Nie obowiązują żadne przepisy, które dałyby jasną, jednoznaczną odpowiedź. Czy drzwi do domu powinny otwierać się do środka czy na zewnątrz? Które rozwiązanie jest lepsze?

Kierunek otwierania drzwi a jakość

Warto mieć świadomość, że to prawidłowe wyprodukowanie samego skrzydła i jego właściwy montaż mają kluczowe znaczenie, jeśli chcemy mówić o dobrych drzwiach. To, czy będą się one otwierały do środka czy na zewnątrz, nie ma żadnego wpływu na ich odporność na włamania, czynniki atmosferyczne czy szczelność. To montaż i wysoka jakość zastosowanych materiałów zapewniają skuteczność i ochronę naszego domu. Skąd więc ten dylemat? Otóż kierunek otwierania drzwi ma bardzo duży wpływ na wygodę użytkowania takiego skrzydła drzwiowego.

Drzwi otwierane na zewnątrz – zalety i wady

Największym plusem tego rodzaju drzwi jest przede wszystkim to, że nie potrzebują one dużo miejsca. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń. Warto zwrócić uwagę, że minimalne wymiary drzwi zewnętrznych określają przepisy prawa budowlanego – nie możemy zamontować w domu jednorodzinnym mniejszych drzwi niż 90×200 cm. W przypadku konieczności nagłego opuszczenia budynku, drwi otwierane na zewnątrz również są lepszym wyborem, ponieważ nie zostaną zablokowane przez przewrócone przedmioty uniemożliwiające otwarcie drzwi.  

Jakie są wady? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że w przypadku bardzo silnych wiatrów należy szczególnie uważać, żeby wiatr nie otworzył drzwi za mocno. Warto dla bezpieczeństwa zamontować odbojnik. Dobrze też mieć daszek na drzwiami – otwarcie i zamknięcie takich drzwi zawsze wymaga od nas wyjścia na zewnątrz.

Drzwi otwierane do wewnątrz – zalety i wady

Największą wadą tego rozwiązania jest to, że otwierając drzwi musimy liczyć się z zabrudzeniami wewnątrz pomieszczenia – deszcz, śnieg czy liście będą wpadać do środka. Wybór drzwi otwieranych do środka wiąże się w związku z tym z koniecznością zamontowania okapnika (nie jest on jednak widoczny, więc nie ma większego wpływu na estetykę).

Jednak w przypadku drzwi otwieranych do wewnątrz nie musimy zmagać się naporem wiatru, nie musimy wychodzić na zewnątrz czy montować dachu nad drzwiami.

Drzwi prawe czy lewe?

Drzwi mogą być otwierane do wewnątrz lub na zewnątrz, ale mogą być też prawe lub lewe. Na czym polega różnica? O tym decyduje umiejscowienie zawiasów. Coraz częściej możemy spotkać się jednak z zawiasami ukrytymi, których nie widać – jak wtedy rozpoznać, które drzwi są lewe, a które prawe? Najprościej wyobrazić sobie, po której stronie skrzydła drzwiowego znajduje się klamka. Jeśli jest po lewej stronie, to zawiasy muszą być po przeciwnej stronie, czyli po prawej. Wtedy nasze drzwi są prawe. Jeśli zawiasy są po lewej, to drzwi są lewe.

Dlaczego ma to znaczenie?

Przede wszystkim jest to istotne z punktu widzenia włączników światła, które nie powinny być schowane za drzwiami. Najwygodniej, by znajdowały się po ten samej stronie co klamka, aby korzystanie było w pełni komfortowe.