Okna aluminiowe fix, rozwierane czy rozwierano-uchylne? Czym się różnią te systemy i na jakie się zdecydować?

Sposób otwierania okien ma wpływ na wygodę, ale może wpływać również na koszty ogrzewania i chłodzenia. Okna aluminiowe występują zarówno w systemie fix, rozwieranym, jak i rozwieralno-uchylnym. Warto poznać różnicę pomiędzy poszczególnymi systemami, by wybrać najlepsze rozwiązanie, dopasowane do potrzeb.

Czym charakteryzuje się okno fix? 

Jeżeli chodzi o okna fix, to nie da się ich otwierać, gdyż są to okna całoszklane. Nie można ich zatem używać do wietrzenia pomieszczeń i sprawdzają się tam, gdzie stosowana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Są polecane na pewno do budynków energooszczędnych i pasywnych, gdzie należy dbać o ograniczenie mostków termicznych i odpowiedni współczynnik przenikalności ciepła U. W przypadku okien całokształtnych może on wynosić nawet 0,73 W/m2K. Dzięki swojej specyfice okno typu fix może być wyposażone we większe przeszklenia, bo nie potrzeba skrzydła, klamki ani okuć. Zatem w pomieszczeniu wyposażonym w takie okna jest jaśniej.

Pewną niedogodnością w przypadku okna nieotwieranego jest fakt, że aby je umyć z zewnętrznej strony, trzeba wyjść na zewnątrz, co może być problematyczne zwłaszcza gdy dom nie jest parterowy. Wtedy do mycia okna potrzeba będzie podnośnika, drabiny albo wysięgnika teleskopowego. Decydując się na okna aluminiowe nieotwierane można wybrać system Genesis lub Star od Talmet. Takie duże przeszklenia mogą świetnie komponować się z drzwiami panelowymi. Jeżeli chcecie zapoznać się z typami tych ostatnich, koniecznie zajrzyjcie do katalogu okien aluminiowych.

Produkcja okien aluminiowych

Szukasz dobrych okien z aluminium?

Co warto wiedzieć na temat okien rozwieranych? 

Okna rozwierane to okna, które po przekręceniu klamki otwiera się do wewnątrz lub na zewnątrz. Okna otwierane na zewnątrz bez systemu uchylnego nazywane są skandynawskimi i są rzadko wybierane. Najczęściej inwestorzy decydują się na okna rozwierane otwierane do wewnątrz. Jednak takie okna raczej nie są wykorzystywane w częściach mieszkalnych budynku. Częściej wykorzystuje się je w piwnicach, kotłowniach albo punktach usługowych.

Okna aluminiowe otwierane na zewnątrz dostępne są w ofercie Talmet, w linii katalogowej Superial Outward. Z kolei w Superial I+ dostępne są zarówno otwierane do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Okna rozwierne także mogą charakteryzować się dobrą izolacyjnością, a przykładem jest system Genesis z dodatkową uszczelką wewnętrzną. Mają dobre parametry jeśli chodzi o współczynnik przenikania ciepła, a także zastosowane szklenia i z powodzeniem można je stosować w budynkach mieszkalnych.                   

System uchylno-rozwierny – co warto wiedzieć na ten temat? 

Inwestorzy mogą zdecydować się na okna uchylno-rozwierne. Takie modele są niezwykle praktyczne, bo można zarówno otworzyć skrzydło po przekręceniu klamki i pociągnięciu do siebie, jak i uchylić drugie skrzydło. Możliwość uchylenia okna sprawia, że można wywietrzyć pomieszczenie bez otwierania skrzydła czy ściągania rzeczy z parapetu. Takie okna są bezpieczniejsze dla rodzin z dziećmi, bo można wietrzyć pomieszczenie bez obaw, że dziecko wypadnie, choć oczywiście warto stosować dodatkowe zabezpieczenia, które uniemożliwią dziecku otwarcie skrzydła. Drzwi balkonowe uchylno-rozwierne także są bardzo praktyczne, bo dzięki nim można także wietrzyć pomieszczenie na różne sposoby. Takie okna aluminiowe dostępne są w ramach systemu Genesis i Star

Jeżeli decydujecie się na wentylację mechaniczną, czy zależy Wam na najlepszej termoizolacyjności, to najlepszym wyborem będą okna nieotwieralne. W przypadku budynku z poddaszem użytkowym można pomyśleć o zastosowaniu rozwiązania mieszanego i  u góry zastosować okna uchylno-rozwierne. Okna rozwierne będą odpowiednie dla rodzin bez dzieci, a przede wszystkim do budynków usługowych.