Okna aluminiowe wielkoformatowe – wady i zalety

okna aluminiowe wielkogabarytowe talmet (3)

Nowoczesne budownictwo pozwala na zrealizowanie najbardziej śmiałego projektu architektonicznego. Coraz częściej widujemy oryginalne bryły, w których okna aluminiowe wielkoformatowe zajmują całą ścianę budynku. Takie rozwiązanie na pewno jest bardzo efektowne, ale czy warto się na nie zdecydować?

Okna aluminiowe wielkoformatowe do domu jednorodzinnego

Duże przeszklenia to ostatnimi czasy standard. Projektanci prześcigają się w tworzeniu takich projektów, w których okna stają się kluczowym elementem. Dlaczego?

Takie rozwiązanie niesie z sobą wiele korzyści. Duże okna sprawiają, że wnętrza są bardzo dobrze doświetlone. Dzięki temu można mieć wrażenie, że pomieszczenia są większe i bardziej przestronne. Duże okna znacząco podnoszą estetykę budynku i komfort przebywania w takim domu. Pozwalają też uzyskać efekt otwartej przestrzeni. Na takie przeszklenia decydują się zazwyczaj inwestorzy, którzy mogą cieszyć się pięknymi widokami za oknem. Duże okna są też naturalnym połączeniem domowej przestrzeni z tarasem i ogrodem.

okna aluminiowe wielkoformatowe talmet

Okna aluminiowe wielkoformatowe oprócz tego, że perfekcyjnie doświetlą wnętrze, dodatkowo dogrzeją pomieszczenie. Ma to bardzo duże znaczenie w okresie jesienno-zimowym. Duże okna do domu, które są usytuowane w odpowiedni sposób, mogą sprawić, że temperatura w pomieszczeniu podniesie się na tyle, że nie będzie konieczności uruchamiania ogrzewania. To z kolei ma przełożenie na wysokość rachunków za ogrzewanie budynku. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w większych domach o dużej kubaturze – na przykład w domu z antresolą.

Duże okna wielkoformatowe – minusy

Nagrzewanie pomieszczeń może też być uciążliwe, zwłaszcza latem. Jeśli zdecydujemy się na okna wielkoformatowe to warto zainwestować również w rolety zewnętrzne lub fasadowe. Należy mieć jednak na uwadze, że nie zamontujemy takich rolet na każdym oknie. To utrudnienie dotyczy głównie okien o niestandardowym kształcie, na przykład trapezowym lub trójkątnym. Warto dopytać w takiej sytuacji dostawcę rolet o możliwe rozwiązania.

Duże okna są też trudniejsze w utrzymaniu czystości. Ten problem dotyczy głównie okien fasadowych, których umycie bez drabiny czy rusztowania nie będzie możliwe. W takiej sytuacji może okazać się koniecznie korzystanie z usług profesjonalnego mycia przez firmę zewnętrzną, która dysponuje odpowiednim sprzętem.

okna aluminiowe wielkoformatowe talmet

Duże okna to też bardzo duży ciężar. Najczęstszym wyborem okien tarasowych są okna typu HST, które są wygodne w obsłudze. Ważne jest też to, że można zamontować w takich oknach specjalne silniki, które ułatwiają otwieranie i zamykanie okna. Jest to dodatkowy koszt, ale w wielkogabarytowym oknie HST takie wspomaganie znacząco wpłynie na komfort użytkowania.

Okna typu fix

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku dużych przeszkleń są okna typu fix. Okno fix to okno, którego nie można otwierać i uchylić. To stałe przeszklenie, które nie posiada ani klamki, ani skrzydła. Okno fix to rama i szyba. Minimalizm i prostota takiego okna sprawia, że możemy pozwolić sobie na okna naprawdę ogromnych rozmiarów. Rama takiego okna jest zdecydowanie cieńsza niż standardowego otwieralnego rozwiązania, dzięki czemu sama szyba jest większa. Do pomieszczenia wpada więc więcej światła.

Brak zawiasów i okuć ma wpływ na świetne parametry termiczne okna fix. Świetnie sprawdzi się w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Takie okno aluminiowe będzie też tańsze niż okno tej samej wielkości z możliwością otwarcia – a to ze względu na wspomniany brak zawiasów czy klamek.

okna aluminiowe wielkoformatowe talmet