Okna aluminiowe ze szprosami – nowoczesność i tradycja

Wybierając okna do domu często kierujemy się ich wizualnych aspektem. Mają być w odpowiednim kolorze, wielkości i powinny pasować stylem do budynku, na którym zostaną zamontowane. Często słyszymy pytanie: czy okna aluminiowe mogą wyglądać jak drewniane? Zdecydowanie tak! Możemy wyprodukować nie tylko okna, które kolorem będą imitować drewno. Możemy również zaprojektować okna aluminiowe ze szprosami, które idealnie wpiszą się do budynku w stylu rustykalnym.

Szprosy – co to takiego?

Szprosy to rodzaj listew dekoracyjnych, które wizualnie dzielą okno na mniejsze części. To poziome i pionowe listewki, które stylem nawiązują do tradycyjnych, drewnianych okien sprzed lat, które montowano w uroczych dworkach. Kiedyś szprosy stanowiły element konstrukcyjny okna. Dzisiaj pełnią jedynie funkcję estetyczną i dekoracyjną.

Choć w budownictwie zdecydowanie przeważają teraz nowoczesne bryły z ogromnymi przeszkleniami, to czasami spotykamy klientów, którzy nie chcą chłodnych i minimalistycznych form, lecz dążą do uzyskania dworkowego charakteru domu. Okna aluminiowe ze szprosami idealnie wpisują się w ten trend i zwrot ku tradycji.

Okna aluminiowe czy drewniane?

To bardzo częsty dylemat. Bez wątpienia okna drewniane mają swój niepowtarzalny styl. Struktura naturalnego drewna jest trudna do uzyskania, choć nie jest to niemożliwe. Okna drewniane wymagają natomiast regularnej konserwacji i odświeżania, aby wyglądały ładnie i spełniały swoją funkcję. Inaczej jest w przypadku okien aluminiowych.

Aluminium jest odporne na korozję i warunki atmosferyczne. W związku z tym nie ma konieczności regularnej konserwacji takich okien. Okna aluminiowe nie odkształcają się, nie odbarwiają na słońcu i nie są straszne im uszkodzenia mechaniczne. Możliwość dodania szprosów sprawia, że okna aluminiowe nabierają zupełnie innego stylu i mogą w zupełności zastąpić okna drewniane.

Okna aluminiowe – przykładowa realizacja

W swoim portfolio mamy realizację dla klienta indywidualnego, którzy poszukiwał alternatywy dla okien drewnianych. Zależało mu na tym, by okna nadały nieco rustykalnego charakteru.

Wyprodukowaliśmy okna aluminiowe ze szprosami w kolorze białym. Wybierając okna ze szprosami nie musicie iść na żadne kompromisy. Szprosy możemy zamontować w każdym oknie. Na zdjęciach z realizacji możecie zobaczyć duże okno przesuwne HST.