5 faktów na temat okien i drzwi HST

Talmet - producent okiennej stolarki aluminiowej.
  1. Drzwi i okna HST. Co oznacza ten skrót?
  2. Zalety okien i drzwi HST – lekkość i wygoda
  3. Okna i drzwi tarasowe HST. Nowoczesne, duże przeszklenia
  4. Drzwi i okna HST to duża oszczędność miejsca
  5. Okno HST – cena. Ile zapłacimy za montaż?

Okna HST to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych systemów. Na czym polega ich wyjątkowość? Na to pytanie odpowiadamy w 5 punktach.

Wybór odpowiednich okien i drzwi jest jednym z kluczowych zagadnień, które musimy wziąć pod uwagę, planując aranżację tarasu i salonu. Powinny one zapewnić dostęp jak największej ilości naturalnego światła, cechować się dużą wytrzymałością i szczelnością oraz umożliwiać bezproblemowe otwieranie. Jedną z technologii, która spełnia wszystkie te wymagania jest HST. Co warto wiedzieć na jego temat? Oto 5 najważniejszych faktów.

Drzwi i okna HST. Co oznacza ten skrót?

Zacznijmy od kwestii najbardziej podstawowej – nazwy technologii. Ta pochodzi z języka niemieckiego i stanowi skrótowiec od wyrażenia Hebeschiebe-Tür. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ono drzwi unoszono-przesuwne (Heben – podnosić; Schieben – przesuwać; Tür – drzwi). Otwieranie i zamykanie drzwi HST polega na poziomym przesuwaniu skrzydeł na rolkach poprowadzonych po szynie ułożonej w podłodze. Dzięki temu drzwi nie obciążają zawiasów, a są wsparte na całej swojej długości, co pozytywnie wpływa na żywotność okuć.

Zalety okien i drzwi HST – lekkość i wygoda

Najważniejszym atutem okien i drzwi HST jest na pewno ogromna funkcjonalność i komfort użytkowania. Skrzydła prowadzone są na progach, które praktycznie nie wystają ponad poziom podłogi. Dzięki temu na taras mogą łatwo wyjechać również osoby poruszające się na wózkach lub mające trudności z ponoszeniem nóg. Wykonanie stolarki z wysokiej jakości aluminiowych profili, sprawia zaś, że drzwi i okna są lekkie, a ich otwierane nie sprawia żadnych trudności.

Aluminium nie pochłania też wilgoci, nie odkształca się pod jej wpływem oraz jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. To pozwala wieloletnią, bezproblemową eksploatację wykonanych z niego okien. Kolejną zaletą wynikającą z niewielkiej masy tego materiału jest bezproblemowy montaż stolarki. Wprawdzie nie dotyczy on klienta w bezpośredni sposób, ale na pewno doceni on krótszy czas realizacji i mniejsze ryzyko ewentualnych komplikacji.

Okna i drzwi tarasowe HST. Nowoczesne, duże przeszklenia

Okna i drzwi tarasowe wykonane w tej technologii świetnie dopasowują się do wystroju nowoczesnych domów. Brak wystającego progu na pewno przypadnie do gustu wszystkim zwolennikom minimalistycznego wnętrzarstwa.

Konstrukcja i rozmiary skrzydeł umożliwiają wykonanie dużych przeszkleń. To pozytywnie wpływa na doświetlenie salonu, nie tylko poprawiając samopoczucie mieszkańców, ale też zmniejsza ilość energii potrzebnej do jego ogrzania i oświetlenia w sezonie jesienno-zimowym.

Zredukowanie opłat okaże się jeszcze łatwiejsze, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że zapewniają doskonałą izolację. Dzięki temu zapobiegają utracie ciepła z pomieszczenia i skutecznie chronią je przed zewnętrznymi, nieprzyjemnymi czynnikami – wilgocią, hałasem i nieprzyjemnymi zapachami.

Drzwi i okna HST to duża oszczędność miejsca

W porównaniu do standardowych systemów uchylno-rozwiernych, okna HST potrzebują dużo mniej miejsca przy otwieraniu. Ten atut szczególnie ważny będzie na pewno dla właścicieli niewielkich salonów. Zastosowanie przesuwnego mechanizmu pozwala łatwiej zagospodarować dostępną przestrzeń – np. ustawiając meble zaraz przy wyjściu na taras.

Okno HST – cena oraz koszt montażu

Okno HST – cena. Ile zapłacimy za montaż?

Na pytanie o to, ile kosztują okna i drzwi HST, trudno jest o jednoznaczną odpowiedź. Rozwiązania tego typu są wykonywane na indywidualne zamówienie. Cena okien HST zależy również od tego, jaką klasę izolacji termicznej oraz typ szyb wybiera inwestor. Duża różnorodność dostępnych opcji sprawia jednak, że każdy klient, niezależnie od swoich oczekiwań oraz wizji aranżacji, będzie mógł idealnie dostosować je do specyfiki wnętrza.